Autorski radovi - Linux System administracija
Obzirom da se aktivno bavim Linux System administracijom te da Linux koristim već punih sedam godina što je vrijeme za koje sam dosta toga naučio. Protekle su dvije godine od kada sam napisao i svoj prvi članak za LiBRE magazin o slobodnom softveru na temu: 'Slobodni softver u BiH' a za ovaj regionalni Linux magazin sa sjedištem u Novom Sadu sam napisao do sada pet članaka a tri su objavljena do sada u e-izdanju ovog magazina. Pored LiBRE magazina za koji redovno pišem, ja članke iz Linux administracije objavljujem i na svom sajtu pa sam stoga kreirao listu odabranih radova koje možete pregledati na mom sajtu.
Uklanjanje starog Linux kernela - Ubuntu MATE 16.04.04
Ubuntu MATE 16.04 LTS na laptopu koristim već godinu dana i moram priznati da sam prezadovoljan njegovim karakteristikama, brzinom odziva programa kao i većine programa koje ja svakodnevno koristim (Libre Office, Kdenlive, GIMP, Inkscape, Chromium). No, sa svakim novim ažuriranjem postojećeg Linux kernela, stari kernel ostaje u sistemu i potrebno ga je ukloniti. U ovom kratkom članku, ću vam pokazati kako ukloniti stari kernel iz Ubuntu MATE 16.04.
Piše: Amar Tufo
8. Juni, 2018
Kako utvrditi trenutnu verziju Linux kernela?
Najjednostavniji način je unos komande uname -a koja će na izlazu dati sljedeće informacije o Linux kernelu i njegovoj verziji.
Slika 1: Trenutna verzija Linux kernela 4.13.0.43
Izvor slike: /home/amar/Desktop/slika1.png
Na slici 1 je prikazana verzija Linux kernela koja trenutno pogoni moj Ubuntu MATE 16.04 a koja je ažurirana sa starog Linux kernela 4.13.0.38 koji je ostao u sistemu i potrebno ga je ukloniti. Treba imati na umu kako je nedavno objavljena novija verzija Linux kernel-a i to 4.17 koja je u trenutku pisanja ovog članka ujedno i stabilna verzija Linux kernela sa nizom poboljšanja a o tome pogledajte referencu na kraju ovog članka.
Uklanjanje starog Linux kernela
Prilikom unosa komande sudo apt-get purge nvidia | komanda kojom sam nastojao ukloniti proprietary nvidia graphic drajver s Ubuntu MATE-a, dobio sam izvještaj kako moj Ubuntu MATE ima tri verzije starog Linux kernela i to 4.10.0.28, 4.13.0.38, te 4.13.0.39 što je bilo jako nužno za uklanjanje jer tijekom butanja GRUB meni nudi Ubuntu MATE sa starim kernelom.
Slika 2: Pregled starog Linux kernela prije uklanjanja
Izvor slike: /home/amar/Desktop/slika2.png
Nakon što sam utvrdio da moj Ubuntu MATE ima tri stara, nepotrebna Linux kernela, došlo je vrijeme da se isti uklone a to radimo sljedećom komandom.
sudo apt-get purge linux-headers-4.10.0-28 linux-headers-4.10.0-28-generic sudo apt-get purge linux-headers-4.13.0-38 linux-headers-4.13.0-38-generic sudo apt-get purge linux-headers-4.13.0-39 linux-headers-4.13.0-39-generic sudo apt-get purge linux-image-4.13.0-38-generic linux-image-4.13.0-39-generic
Svaka od navedenih komandi se unosi i izvršava zasebno kako bi uklanjanje i kasnija ažuriranja uzela efekta te očistila sistem od nepotrebnog smeća. Ja sam ostatke starog Linux kernela već uklonio iz svog Ubuntu MATE-a pa nema potrebe da pišem bilo šta dalje.
Šta reći na kraju?
Iako je dobra praksa da se novi Linux kernel ručno kompajlira te instalira iz izvornog koda, takav proces je dosta zahtjevan obzirom da je potrebno i određeno znanje pa vam preporučujem da se držite update managera vaše Linux distribucije i redovno obavljate ažuriranja kako sistema tako i kernela kada ona budu dostupna. Ostatke starog kernela uvijek uklonite jer za njima nema potrebe kako vam GRUB ne bi ponudio da butate u vašu distru sa starim Linux kernelom. Novo je uvijek novo a novi Linux kernel donosi svježe sigurnosne zakrpe te niz poboljšanja i performansi.
Reference:
The Linux Kernels archives
https://www.kernel.org/
Moj LinkedIn kutak: Praktični scenario - Onemogučavanje korisničkog naloga u Linux-u
Kratak sažetak:
U ovom praktičnom scenariu iz Linux System administracije ću vam pokazati kako onemogučiti korisnički nalog i lozinku, u ovom slučaju John Hurt, na kratko vrijeme koristeći komandu chage. Između ostalog, u članku je demonstrirano postavljanje datuma nakon kojeg korisnički nalog prestaje važiti te određen broj dana kada lozinka prestaje važiti nakon čega nije moguće pristupiti korisničkom nalogu dok Linux System administrator ne postupi drugačije i ne produži važenje istog.
Ključne riječi: Linux, System administracija, LinkedIn, chage
Cio ovaj članak je objavljen na mom LinkedIn-u a da biste ga pročitali kliknite link dole ispod.
Praktični scenario: Onemogučavanje korisničkog naloga u Linux-u